Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

UWAGA SINICE !!!

PPIS w Płocku stwierdza nieprzydatność wody do kąpieli ze względu na zakwit sinic w kąpielisku Soczewka

Czytaj więcej

Światowy Dzień bez Tytoniu- 31 maj 2019r.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu (31.05.2019 r.), zaproponowanym  przez Światową Organizację Zdrowia, jest „tytoń a zdrowe płuca”.

Hasło ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca – od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi

Czytaj więcej

Trzymaj Formę!

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, iż decyzją Komisji Konkursowej, do II etapu – powiatowego zakwalifikowanych zostało 48 uczniów z województwa mazowieckiego, którzy uzyskali najwyższe wyniki, nie niższe jednak niż 75% maksymalnej możliwej do zdobycia liczby punktów, która wynosiła 40 punktów, w związku z powyższym do II etapu − powiatowego zakwalifikowani zostali uczniowie, którzy uzyskali 30 lub więcej punktów. Wyniki uzyskane przez uczniów poszczególnych szkół dostępne są dla szkolnych koordynatorów w Internetowym Systemie Konkursowym, na indywidualnych kontach szkół.

Czytaj więcej

I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Edukacji Prozdrowotnej "Weź Swoje zdrowie w Swoje ręce":

Dnia 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej Nr 17  im. Tadeusza Kościuszki w Płocku, odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Edukacji Prozdrowotnej pod hasłem: "Weź Swoje Zdrowie w Swoje ręce" .

Dnia 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej Nr 17  im. Tadeusza Kościuszki w Płocku, odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Edukacji Prozdrowotnej pod hasłem: "Weź Swoje Zdrowie w Swoje ręce" .

Do rywalizacji przystąpili uczniowie z klas III, z 14 płockich szkół podstawowych. 27 uczniów rozwiązywało test opracowany przez pracownika PSSE w Płocku.
Celem konkursu było rozwijanie prozdrowotnych postaw i propagowanie zdrowego stylu życia.

Program dnia był bardzo bogaty. Oprócz testu dla startujących w konkursie uczniów, był poczęstunek składający się ze zdrowego, ekologicznego jedzenia. Następnie uczniowie z klasy IV b pokazali przedstawienie pod tytułem "Zdrowy talerz". Zespół Pląs zaprezentował "Gimnastykę poranną".
Pani Monika Ulińska z płockiego PCK,  demonstrowała sposoby udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia.
W podziękowaniu za uczestnictwo wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i piłki, a laureaci dodatkowo plecaki. Nagrody rzeczowe dla laureatów zapewnili: Urząd Miasta w Płocku. Natomiast poczęstunek – Wodociągi Płockie Sp. z.o.o. w Płocku.

Wyniki konkursu:

 I miejsce: Franciszek Hys ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku

II miejsce: Bartosz Chlisz ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Płocku

II miejsce: Filip Jankowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Płocku

Więcej info znajdziecie na naszym  Facebooku

 

Czytaj więcej

Zbieranie grzybów w Polsce jest bardzo popularne, a dla wielu ludzi stanowi hobby lub formę spędzania wolnego czasu na łonie natury. Grzyby są chętnie spożywane ze względu na walory smakowo – zapachowe, a przez pewną grupę ludności traktowane są często jak potrawa główna.
Grzyby nie powinny stanowić dania podstawowego, ponieważ nie zawierają wszystkich składników odżywczych niezbędnych do rozwoju i wzrostu organizmu człowieka i są produktami ciężkostrawnymi. Nawet grzyby jadalne spożyte w nadmiernych ilościach lub niewłaściwie przygotowane czy przechowywane mogą wywołać zaburzenia żołądkowe.


Zalecenia przy zbieraniu grzybów:

 • Zbieraj tylko grzyby znane, co do których nie masz wątpliwości (warto korzystać z atlasów);
 • Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;
 • Nie oceniaj grzybów sobie nieznanych na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących ma smak łagodny lub lekko słodkawy, np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy;
 • Grzyby zbieraj wyłącznie do łubianek lub przewiewnych koszyków, a nie do plastikowych wiader i toreb foliowych, w których ulegają zaparzeniu i zepsuciu;
 • Nie zbieraj grzybów bardzo młodych oraz starych i przejrzałych, nasączonych wodą, nadjedzonych przez ślimaki czy zapleśniałych, gdyż łatwo o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku. Nieprzestrzeganie tej zasady jest m.in. przyczyną mylenia muchomora sromotnikowego z gołąbkiem zielonawym czy też gąską zielonką lub czubajką kanią;
 • Grzyby wykręcaj z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni;
 • Nie niszcz żadnych grzybów, także trujących, ponieważ są potrzebne w ekosystemie leśnym;
 • W dniu zbioru oczyść grzyby i jak najszybciej przygotuj z nich potrawę;
 • Ponieważ grzyby psują się łatwo i szybko, jedz je bezpośrednio po przyrządzeniu i nie przechowuj zbyt długo;
 • Unikaj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki). Nie oceniaj też gatunków grzybów na podstawie smaku – grzyby śmiertelnie trujące nie są gorzkie w smaku;
 • Nie spożywaj nadmiernych ilości potraw grzybowych, szczególnie wieczorem, ponieważ są one ciężkostrawne;
 • Nie podawaj potraw z grzybów małym dzieciom, osobom starszym i chorym;
 • Pamiętaj, że pierwszymi objawami wszystkich zatruć grzybami są nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka;
 • Nie zbieraj grzybów będących pod ochroną, nawet jeśli są jadalne, np. smardza jadalnego. (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących grzybów objętych ochroną Dz.U. 2004 nr 168 poz. 1765);
 • W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.


W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady edukacyjnej w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Płocku. Swoje zbiory należy dostarczyć w ciągu 12 godzin od zbioru. Nie udzielamy informacji na temat grzybów nie dostarczonych w całości (nie należy ucinać trzonu) oraz grzybów przechowywanych w torebkach foliowych. Nie identyfikujemy także grzybów poddanych obróbce termicznej oraz zamarynowanych.

 
UWAGA!
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Plocku udzielają jedynie porad edukacyjnych w zakresie rozpoznawania gatunków grzybów.


Plansze edukacyjne do pobrania:

Budowa grzyba

Rodzaje zatruć grzybami

Grzybowe pomyłki

Muchomory

Inne grzyby